Oscar’da büyük hayal kırıklığı; 32 adaylık 1 ödül

Netflix, Wes Anderson’ın The Wonderful Story of Henry Sugar (En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film) filmiyle tek bir ödül kazandı. Büyük sürpriz, Martin Scorsese’nin Killers of the Flower Moon’un (Apple TV+) tek bir heykel bile kazanamamasıydı; özellikle Lily Gladstone, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Poor Things’den Emma Stone’a kaptırdı.

Universal, Oppenheimer ile (En İyi Film, En İyi Yönetmen, kurgu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, orijinal müzik, görüntü yönetmenliği) büyük kazanan olurken, Poor Things (Disney’s Searchlight Pictures) dört ödül kazandı. “Barbenheimer”ın diğer yarısı Barbie ise Billy Eilish’in What Was I Made For (ve I’m Just Ken değil, yardımcı oyuncu adayı Ryan Gosling tarafından törende canlı söylenen) ile en iyi şarkı dalında tek bir ödül aldı.

Gala, geçen yıl altı ödül alan Netflix için bir hayal kırıklığı oldu. Netflix, 2017’den bu yana 23 Oscar kazandı ancak En İyi Film veya En İyi Erkek Oyuncu/Kadın Oyuncu kategorilerinde henüz ödül alamadı.

Oscar’da büyük hayal kırıklığı; 32 adaylık 0 ödül

Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon filmiyle belki de Stone’a göre biraz daha tercih edilmişti ve aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu veya Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülünü kazanan ilk Yerli Amerikalı olacaktı. Stüdyo aynı zamanda Robert De Niro adayıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Scorsese’yle En İyi Yönetmen ödüllerine layık görüldü. Gladstone’un kaybı dışında ödüller büyük ölçüde beklendiği gibi dağıtıldı.

Bu yıl jüri üyelerinin, yayıncıların teatral varlığının eksikliğinden etkilendiği söylenemezdi. Killers of the Flower Moon sinemalarda oldukça geniş bir gösterime sahipken Maestro, Netflix yayınlanmadan önce bir ay boyunca sinemalarda kaldı. Her ikisi de makul gişe rakamlarına ulaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x